KİMLİK ÇIKARMA İŞLEMLERİ .

Yapılan  Temel ve Yenileme eğitimi sınavına giren ve başarılı olan kursiyerlerimiz;  Eğitim kurumumuza müracaat ederek sertifikalarını alabilirler.  Sertifikaları kimlik kartına dönüştürme süresi sınavın kazanıldığı tarihten itibaren beş yıldır. Temel eğitim başlarken aldığınız sağlık raporunun süresi bir yıldır. Bir yıldan sonra kimlik çıkartırsanız yeniden Sağlık Raporu almanız gereklidir.
TEMEL  ve YENİLEME  EĞİTİMİ SONRASI  KİMLİK KARTI ÇIKARMAK İŞLEMİNİ  ARTIK               E-DEVLET SİSTEMİ ÜZERİNDEN YAPABİLİRSİNİZ.
Bunun için önce Vergi ve Kimlik basım ücretini yatırınız. 

1) Vergi Ödeme  Makbuzu: (Vergi Dairesine,  9103 Nolu hesaba yatacak; Sadece Temel Eğitim alanlar (İlkdefak kimlik çıkaranlar yatıracaktır.) 2024 Yılı için 4.744,00₺ ‘dir.
2) Kimlik Basım Ücreti Makbuzu : Temel eğitim  ve Yenileme Eğitimi sonrası kimlik çıkaranlar yatıracaktır.  (Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfının “HALK  Bankası  Opera şb. İBAN:TR02-0001-2009-4130-0016-0000-96”  Numaralı hesabına  2024 yılı için 150,00₺ Yatırılacaktır.
3) Aşağıda  anlatıldığı gibi E-Devlet sistemi üzerinden başvurunuzu Emniyete veya jandarmaya gitmeden yapabilirsiniz.
4) Başvurunuz İkamet ettiğiniz yerden sorumlu genel kolluğun (Polis veya Jandarma) sitemine düşecektir. Yetkili kişi gerekli kontrolleri yaptıktan sonra hata ve eksik yoksa onaylayacaktır, hata var ise rededecektir. Onaylanması halinde kimliğiniz adresinize gönderilecektir.
5) 
Red bildirisi mesaj almanız halinde  veya E-Devlet üzerinden yaptığınız kontrolde; Red  edildiğini görüyorsanız, eksiğinizi tamamlayıp, yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir. 
ÖNEMLİ UYARILAR: En önemli Red nedeni; Fotoğraf, İmza ve Süresi geçmiş sağlık raporu ile başvuru yapmaktır.
Fotoğraf: Kursa kayıt olduğunuzda verdiğiniz Biyometrik fotoğraf otomatik olarak kimliğinize yüklenecektir. Onun için verdiğiniz fotoğrafın satandartlara uygun olması gerekir.(Biyometrik,Arka fon beyaz,en az 400 DPI çözünürlükte JPG formatında Özgün boyutlarda (60mmx50mm); Erkekler için Sakalsız ve en çok son altı ay içinde ve tam ön cepheden çekilmiş olacaktır. ) Eğer fotoğraf hatası olursa  eğitim kurumunuza satandarlara uygun fotoğraf vererek yeniden yükleme yaptırmalısınız.
İmza; Beyaz zemin üzerine siyah kalemle atılıp, en fazla 1 Megabayt boyutlarında JPG formatında oluşturacağınız dosyayı yükleyeceksiniz. İmzadan red edilirseniz bu standartlara dikkat ederek yeni imza dosyası oluşturup yeniden başvuru yapmalısınız.
Sağlık raporunun süresi alındığı tarihten itibaren 5 yıldır. Süresi geçmiş ise Yeniden rapor alacaksınız ve yeniden başvuru yapacaksınız, Rapor bölümünü  geçerken, yeni raporu işaretleyerek başvurunuzu tamamlamalısınız.
Ayrıca;  E-Devlet sisteminde Telefon ve E-Mail adresinizin onaylı olması gerekmektedir. Aksi halde kart başvurunuz onaylanmaz.
E-DEVLET SİSTEMİNE GİRİŞ
http://giris.turkiye.gov.tr/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.